Translate

14 Ekim 2014 Salı

İyi bir dalgıç eğitimi için ön bilgiler.

1 Yıldız Dalıcı Eğitimi alacağınız dalış okulunu tercih ederken dikkate almanız gereken konular

Öncelikle TSSF CMAS 1 Yıldız dalıcı kursuna katılım şartları sizde mevcutsa yapmanız gereken size TSSF ve CMAS dalış eğitim dizgesini bozmayan markalaşmış dalış okullarından birisini tercih etmeniz okuldan ziyade size eğitimi verecek olan hocanızın çok önemi var. Muhakkak eğitim kararı almadan önce eğitimi verecek olan hocanızla sohbet ediniz en az 2-3 dalış okuluyla görüşmenizde fayda var.

Tabi farklı sorunlarınız da olabilir mesela çalışıyorsanız ve dersler iş çıkışına geliyorsa yaşamış olduğunuz şehrin şartlarını da düşünerek ulaşımı kolay olacak okulları tercih etmeniz gibi.

Bir şeyler anlatmadan evvel size bir şey sormak isterim sizce para her şey mi? Çok uygun fiyatlarda dalış eğitimi alabilirsiniz, bir çok kampanya sitelerinden bile bu eğitimleri satın alabilirsiniz! Ama 1. paragrafta bahsetmiş olduğum Eğitimi alacağınız okuldaki eğitmen hocanızla muhakkak önceden tanışın. Ve dalış okulunu araştırın.

İşte eğitim saatlerini sorun sizce bir kişi 1 günde dalgıç olabilir mi? belkide 2 günde? hatta bir kaç saatte bile bu işi bitire bileceğini söyleyenler olabilir. parayı veren düdüğü çalar hesabı. Bence iyi bir dalgıç olmak için bu işin ilk yolu çok iyi bir teorik eğitimden geçiyor.

Açıklama 1 Yıldız Dalıcı Eğitim dizgesinde işlenmesi gereken toplam 12 + 1 = 13 Teorik konu bulunmaktadır. Bu konuların TSSF tarafından önerilen yaklaşık ortalama anlatım süreleri 15 saat lik bir zaman diliminde anlatımı gerekiyor. buda hafta içi mesai sonrası katıldığınız bir eğitim programında ne kadar sürenizi alacağını şöyle bir hesaplayalım.

Saat 18:00  de akşam yemeğinizi yemiş olarak kurs ta olabilme şansınız nedir? hadi şu saat 19:00 olsun. derse başladık araştırmacılar iyi bir dinleyici konsantrasyonu 30-45 dk arasında olduğunu belirtiyor. buda en fazla 45-50 dk ders 10 dk lık bir ara olarak hesap yaptığımız da evinize gidip kendinize vakit ayıracağınızı da düşünürseniz bir akşamda en fazla 3 konu işlenir. buda otomatik olarak size TSSF tarafından ideal olarak belirtilen ders sürelerine böldüğünüzde en az 5-6 akşamınızı Dalıcı Eğitim Programınıza ayırmanız gerektiği hesabına kolayca ulaşabilirsiniz. Demek ki hafta içi katıla bildiğiniz bir dalış eğitim programında size verilmesi gereken teorik eğitimin en az hafta içi gün aşırı teorik eğitim yapıldığı taktirde 2 hafta sürmesi gerekmektedir.

Peki ya bir hafta sonu Eğitim Programına katılsam 1 hafta sonunda eğitim bitmez mi?
Evet cumartesi ve pazar gününü tam zamanlı olarak ayırırsanız matematik hesabına göre biter ama her hafta sonu günü için 7-8 saatlik ders dinlemeniz gerekmektedir. Kendinize sormanız gereken soru bu ne kadar doğru!

Bu arada her konu işlendikten sonra konu içerisinden seçilmiş en az 10 soruluk minik testler sizlere sunulmalıdır konuların pekişmesi için.

Kısaca yukarı da bahsetmiş olduğum ayrıntılar doğrultusun da artık daha iyi bir Dalış Eğitimi almadan önce kafanızda bazı konular belirlenmiş oldu. Kimsenin kimseyi kandırmaya ihtiyacı olmamalı.

Gelelim açık deniz dalış programımıza, teorik konular bittikten sonra 5 adet ten az olmamak şartıyla deniz dalışlarınız da pratik uygulamalar ve becerilerde başarılı olmanız gerekiyor.

Burada durmanızı ve düşünmenizi istiyorum sizce deniz dalışından önce 1 adette olsa önce bir havuzda sizce bunları yapmanız gerekmez mi? EVET gerekir. önce havuz da denizde yapılacak olan becerilerin bir çoğunu hocanız tarafından size uygulama yaptırılmalıdır. hemde siz ve hocanız olarak 3-5 öğrenci aynı anda su altında hocanın karşında olmamalıdır. 1 Öğrenci = 1 Hoca daha sonra herkesin olabileceği bir havuz dalışı gerçekleşebilir. buradan çıkan sonuç acık deniz dalışları öncesi 2 havuz dalışı idealdir. 1 Tanesinde razıyız.

Teorik derslere gelen hoca ile havuz dalışlarınız da ki  hocanızın aynı kişi olmamasına dikkat ediniz.

Ve en sonunda açık deniz dalışlarında da size ilk günden beri her şeyi anlatan hocanızın orada sizinle olmasına dikkat ediniz.

Ayrıca buradan da iyi bir dalış eğitmeni nasıl bulunur yazımı inceleyebilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere..

Derin bir nefes alın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder